Blog Page

11
Dub
Úsměv jako každodenní realita kambodžanů

Člověk si občas může myslet, že je na něm snad něco legračního, čemu se ty kambodžané pořád smějí. NE! fakt nic takového není, oni se prostě usmívají ať je ráno nebo noc, a to já v Asii MILUJU ZE VŠEHO NEJVÍC!!

Koláž dnešních fotek z malého místního trhu.

7

11
Dub
Khmerský Nový rok

V Kambodži se vše chystá na oslavu nového Khmerského roku. V Siem Repu na ulicích je už vidět výzdoba, nejčastěji v podobě velkých barevných hvězd z plastu a papíru s mnoha všude zavěšenými fáborkami. Na místních trzích je to nyní také dost oblíbený artikl, skoro jako u nás před vánoci, akorát rachejtle nehledejte. 🙂

Angkor Sankranta, jak se oslava nového roku jmenuje, je obrovský čtyřdenní festival, kterým se slaví Khmerský nový rok. Od 13. do 16. dubna započnou přehlídky, koncerty a výstavy, které přetransformují hlavní archeologický park Angkoru do pestrých barev a tradičních kulturních aktivit.

Slavnostní požehnání se koná 12. dubna v 7.45 dopoledne před Angkor Wat, tímto budde zahájen festivalový program s více než 30 zábavnými akcemi. Oslavy budou poté oficiálně otevřeny premiérem Hunem Senem a jeho manželkou Bun Rany na zvláštním ceremoniálu 13. dubna. Program je přístupný jak místním, tak i cizincům a celý je zdarma!! Ani chrámová vstupenka zde není vyžadována, pokud nemáte v úmyslu spojit dění s návštěvou chrámů. Po celý víkend si návštěvníci mohou vychutnat tradiční tance, plovoucí lucerny, lukostřelbu, tradiční khmérské hry, bokatorské bojové umění, klasické divadelní představení a kambodžský veletrh. Cílem festivalu je představit umění, kulturu a tradice Khmerských obyvatel.

Rodiny mimo velká města slaví tento svátek společně nejdříve v pagodách a pak na rodinných párty se sousedy. Po vesnicích hraje hlasitá místní hudba, děti tancují okolo obrovských repráků a pokud se tento čas objevíte na dohled některé rodině, bude vás v více než jindy zvát právě na jejich domácí oslavu .


Klikněte pro stažení verze s vysokým rozlišením mapy Angkor Sankranta 2018 (v angličtině).

Pokud jste tedy v tomto termínu v Kambodži, tak to rozhodně stojí za návštěvu, pro Kambodžany je to největší událost v roce, na kterou se již dlouho předem chystají celé rodiny.
Přeji tedy všem Khmérům „sursedey chnam thmey“, něco jako „happy new year“ 🙂

 

Denní program
13 – 16 duben 2018, 8am – 9pm:

Forrest of Blessings
Reflection
My Village
“Happy Khmer New Year” Concert
Wet Zone
Cambodian Product trade Fair
Angkor Sankranta Exhibition
Cultural Heritage Village
Khmer Popular Games
Chess Championship
Floating Lanterns
Classical, Traditional & Popular Games
Food-of-Love Village
Bokator Martial Arts
Garden of Angkorian Smile
Oxcart/Buffalo Racing at Road 60 / Angkor Kyung Yu
Traditional Khmer Archery at Road 60 / Angkor Kyung Yu

Náboženské obřady a tradice

12 duben:

7:45 am – Blessing Ceremony (Boung Soung)

13 duben:

8:00 am – Opening Ceremony
6:30 pm – Khmer Classical Dance “Ancestral Heritage”

14 duben:

9:12 am – Reception of the Arrival of the New Year Tevada
5:00 pm – Angkor Sankranta Friendship Tug of War (Teanh Proat)
6:00 pm – Floating Lanterns Ceremony
7:00 pm – Khmer Classical Theater (Lakhon) “Maha Vessantara Jakata”

15 duben:

9:00 am – Visiting Pagoda and Sand Mounding Ceremony
4:00 pm – Angkor Sankranta Parade “Monikodom”
6:30 pm – Khmer Classical Theater (Lakhon) “Angkor’s Wonders”

16 duben:

8:00 am – Angkor Sankranta Chess Championship Final
10:00 am – Wet Zone Highlight
11:00 am – Awarding Ceremony: “Selfie Competition”
1:12 pm – Bathing of Buddha Statue Ceremony (Srang Preah)
3:30 pm – Oxcart/Buffalo Racing at Road 60 / Angkor Kyung Yu
6:30 pm – Angkor Sankranta Concert “Celebrating Ancestral Heritage”

Zdroj: siemreap.net

12

10
Dub
ANGKOR v dubnu 2018

Návštěva jen pár dnů před novým Khmérským rokem.

8

10
Bře
Sběračem času v Asii

Jsem příležitostným sběračem času. 🙂 Nastavím foťák a už se jen kochám, dokud mi nenaseká minimálně stovku fotek. Místa, kde jsem loni fotil tento časosběr, postupně na videu: Letiště SHANGHAI, křižovatka UNGASAN na Bali, věže Petronas MALAJSIE, SINGAPUR, Kuta a Ubud na BALI a nakonec ještě jednou SIN a Marina Bay.

3

09
Bře
Bali v krásných 256 odstínech šedé

Ostrov Bali v krásných 256 odstínech šedé a snad zachycení skutečné atmosféry, krásy a čistoty duše místních obyvatel – foceno v březnu2017.

9

03
Bře
Ganéša, pupkaté božstvo se sloní hlavou

S tímto bůžkem se sloní hlavou a kulatým bříškem jsem se setkal poprvé při mé první návštěvě ostrova Bali, tady bývají jeho sošky a reliéfy umístěny hlavně před, nebo těsně za vchodem do domu. Často bývají tyto kamenné sochy krásně barevně zdobené, někdy jsou v podobě reliéfu zapuštěny přímo do zdí oddělující obydlí od okolní ulice. Bavilo a líbilo se mi to, podtrhovalo to exotično daného místa, a když jsem byl v některých místech opravdu ohromen jeho výzdobou a vlezl až za zeď do soukromého prostoru, nikdo mě odsud neodháněl, s místními kteří zde bydleli jsme si jen vyměnili úsměvy a snad byli i rádi, že mě jejich kamenné sloní božstvo zajímá. Asi nejvíc jsem jich viděl v mém oblíbeném Ubudu, kde je umění kameníků vidět skoro na každém rohu. Překvapen jsem byl pak hlavně v odlehlejších částech ostrova, kde jsem se s Ganešou také často potkával.

Třeba s obří sochou nad Amedem, nebo na obrazech v místních vývařovnách (warungu). Prostě Ganeša je na Bali hodně oblíbený, ano skloňuji to správně, Ganeša je on. 🙂 Jeho zrození má dokonce svou velkou ceremonii a slaví se náboženským festivalem nazvaným Ganesh Chaturthi, který se obvykle koná každý srpen nebo září právě v Ubudu, letos to vychází na čtvrtek 13. září 2018.

Socha Ganeši
Obrovitá socha Ganeši v malé vesničce v horách u Amedu na Bali

Při mých dalších cestách po jihovýchodní Asii jsem Ganešu objevil také v Kambodži, kde je překvapivě oblíbený také mezi buddhisty a jeho symboly jsou vidět například u místních pagod, nebo třeba v různých podobách mezi řemeslníky na trhu.
Existuje mnoho legend a mýtů týkajících se Ganeši a jeho sloního vzhledu, ten nejvíce rozšířený příběh je dost drastický, jak to v „hindulegendách“ často bývá, je vyprávěn nějak takto:

Bohyně Párvatí, která se cítila osamělá, když byl její manžel Šiva jako toulavý asketa příliš dlouho vzdálen si vytvořila svého syna z kousků své vlastní odloupané pleti. Když se Šiva vrátil, bránil mu syn Párvatí, který ho neznal, v přístupu, neboť Párvatí byla právě ve své koupeli. Rozhněvaný Šiva mu srazil hlavu, když se dověděl o pravém stavu věcí, poslal služebníka, aby mu přinesl hlavu prvního mrtvého stvoření které uvidí, a tak neváhal k znovuoživení syna Párvatí použít donesenou sloní hlavu. Přijal jej pak za svého a podřídil mu svou družinu.

Právě kvůli své roli ochránce své matky je často jeho socha umísťována před dveřmi zdejších domů. Někdy bývá doprovázen malou myší u jeho nohou, která mu má sloužit jako „vozidlo“ , 🙂 to je teda dost vtipný, stačí si to jen představit, kulatý slon, který ve svém břichu prý skrývá celý svět se vozí na mrňavé myšce. Ono těch dalších hodně zvláštních symbolů, kromě uvedeného myšího taxikáře, tam najdeme mnoho. Ganeša je často zobrazen s miskou sladkostí, protože miluje jídlo. Jednou mu dokonce prasklo břicho jak se nacpal, on pak musel vše vrátit zpátky a aby mu břicho drželo pohromadě tak si ho raději obmotal hadem. V těchto legračních příbězích má ale nakonec vše nějaký smysl a něco to symbolizuje. Prasklé bříško například symbolizuje nekonečný cyklický sled času, roztroušení kulatých sladkostí z roztrženého břicha představuje zřejmě výron světových systémů z božského zdroje a posbírání sladkostí a jejich návrat do břicha zpětné vstřebání kosmu do božské podstaty na konci světového cyklu. Ve svých čtyřech nebo osmi rukách drží různé symbolické předměty, ty hlavní jsou prasklý kel, sekera, lano a miska se sladkostmi, které nadevše miluje. Jejich význam se vykládá různě, něco málo je na wikipedii zde.

Ganeša bývá vyobrazován jako stojící, sedící, v tantrické józe, tancující, plazící se jako dítě, ale nejběžněji ho lze vidět sedícího jakoby „na bobku“.

Ať v jakékoliv podobě, tak pro místní na Bali i v Kambodži je vždy velmi důležitý a je uctíván jako bůh moudrosti, prosperity, pán počátků a odstraňovatel překážek.

Alternativní jména: Ganapati, Ganesh, Pán Gany, Pán lidu.

Fotografie Ganeši, které jsem pořídil na Bali a v Kambodži v roce 2017

(dh)

23

25
Úno
V Tyrolském světě hor nad Brixenem

V Alpách se ještě lyžuje, ale já už myslím na jaro a vzpomínám na loňské „alpování“ v malebném světě hor nad Brixenem. Tohle musím někdy rozhodně zvopáknout! Time-lapse video.

4

19
Úno
Létání nad horou plnou rozlobených bohů – Bromo, Jáva

Můj super dronní „vulkánolet“ na krátkém videu od posvátné sopky Bromo, neboli Brahma a na horizontu pak doutnající nejvyšší hora ostrova Jáva…. Yes, I’ll be back, my Tenggers friend!

6

13
Úno
Seraya is small village in Bali

Co se trochu proběhnout s dětmi po vesnici? Ale pozor,  výtvarná škola u Sarah Hlousek na Bali začíná každý den na minutu přesně 🙂

3

15
Led
Kambodžský vodní svět

Moje dronní vzduchoplavba na krátkém sestřihu z jednoho krásného dne, aneb kambodžský vodní svět č 2., září 2017. Vzdušný doprovod loděk plujících s turisty na největším jezeru Indočíny

4

Copright 2018 | DH webdesign | www.d-h.cz