Den Batiku na Bali

Den batiku je významný státní svátek v Indonésii, který připomíná bohatou tradici batikování látek v této zemi. Každoročně 2. října si Indonésané připomínají batik jako důležitou součást své kultury. Zvláštní místo mezi technikami batikování zaujímá batik z ostrova Bali, kde se využívá technika dvojitého tkaní vodorozpustných vzorů. Batik z Bali je typický přírodními barvami získanými z rostlinného původu. Ostrov Bali je považován za jednu z kolébek indonéského batiku a jeho originální technika tkaní je živým dokladem bohaté tradice tohoto umění. K výrobě se používají přírodní barviva, většinou výtažky z rostlin. Endek má nádherné geometrické vzory v kontrastních barvách. Další unikátní balijskou tkaninou je gringsing, která se vyrábí technikou dvojitého tkaní a má složité barevné vzory.

Víte, co je úplně unikátní textilní tradicí na Bali? Ruční výroba látek endek a gringsing. Centra výroby jsou vesnice v oblastech Gianyar, Buleleng, Karangasem nebo Klungkung.

Tento speciální den slaví tradiční umění zdobení textilií skrze voskování a barvení, které je v Indonésii provozováno po staletí. Cílem svátku je podpořit batikáře v jejich práci a zachovat unikátní indonéské vzory a techniky batikování. Lidé si oblékají oděvy zdobené tradičním batikem a konají se festivaly, kde je možné obdivovat krásu tohoto umění. Den batiku připomíná význam tohoto řemesla pro indonéskou identitu a kulturní dědictví.

Galerie níže je z výběru mých fotek, kde jsou viditelné klasické batikové vzory a přírodní barvy, které vydrží roky a jen tak se nezaperou.