Blog

Město Ende na Floresu (první díl), tajemné Kelimutu

  • 24 září 2020
  • Blog

Blog Článek

Když jsem poprvý přistával na letišti v Ende (H Hasan Aroeboesman) nemohl jsem se na tu exotiku z okýnka letadla vynadívat, a už jsem se těšil jak tu nádhernou a hornatou oblast s dlouhým pobřežím Sawuského moře vezmu „útokem“.
V té chvíli jsem ani náhodou netušil, jak moc si tohle město zamiluju!

odpoledne na vrcholu Kelimutu
odpoledne na vrcholu Kelimutu

Tříbarevné tajemné jezero je místem odpočinku duší

Město Ende leží na jihu ostrova Flores a pro cestovatele které sem zavítají, je především bránou do národního parku Kelimutu vzdáleném od města asi 50 kilometrů. Tady se nachází jeden z nejpozoruhodnějších divů ostrova, uprostřed krásné přírody na vrcholu sopky stejného jména, najdete tři velmi zvláštní a odlišná kráterová jezera – každé je jinak zbarveno. Barva jezer se mění v důsledku chemických reakcí vyplývajících z minerálů obsažených v jezeře, které čas od času dobarví přítomnost sopečných plynů unikajících z útrob hory.

Místní obyvatelé místo uctívají a vyprávějí mnoho legend o jeho vzniku, věří mimo jiné že je útočištěm ztracených lidských duší.

Cestou do oblak „poutník nad mořem mlhy“

Jezera jsou přístupná pěšky nenáročnou stezkou a z parkoviště jsou vzdálené zhruba dva kilometry. Při mojí návštěvě později odpoledne nebylo na jezera už skoro vidět a jen občas decentně vykukovala z mlhavých mračen (fotky dole). Na vrcholu hory jsem byl už jen sám, když nepočítám pár opic co mě z houštiny šmírovali, pro turisty už bylo pozdě, většina sem zavítá brzo dopoledne kdy ještě nebývá tolik oblačnosti… hmm nevadí, určitě se sem ještě vrátím. No a taky příště vyměním sandále za tenisky, už na motorce při stoupání nad 1000m mě nohy docela tuhly – naštěstí tady moje zateplení, tedy ponožky v sandálech, ani v nejmenším nikoho nepohoršovalo :-) (foto dole). Zpátky do Ende jsem přijel pozdě večer a cesta tmou tmoucí po děravých silnicích, kdy chabé přední světlo na mém skútru osvětlovalo jen zhruba dva metry přede mnou, bylo samo osobě drsným dobrodružstvím.

 

Můj jednodenní výlet k jezerům a zpět do města byl jen začátek objevování města Ende a jeho okolí. Nakonec to ale byli hlavně místní lidé, co mě tady chytlo nejvíc za srdce a proč právě tohle město mám tak rád, o tom se chystám napsat speciální článek příště.
Copright 2019 | DH webdesign | www.d-h.cz