Káva z cibetky, známá také jako kopi luwak

Slyšeli jste už někdy o kávě, která se připravuje „z výkalů“ a navíc se jedná o jednu z nejdražších káv na světě?

Přitažlivost této kávy spočívá v jedinečné chuti a vzácnosti, kterou přináší specifický způsob produkce využívající trávicí systém indonéských luwaků.

Luwak káva, známá také jako kopi luwak, je exkluzivní a ceněný druh kávy, který pochází z Indonésie. Tato káva je specifická tím, že prochází unikátním procesem fermentace v trávicím systému jedinečného zvířete žijícího v Indonésii. Vzhledem se trochu podobá kočce, ale má delší tělo a kratší nohy, nazývá se Luwak nebo také Cibetka. (na fotce vpravo)

mechanický přístroj zvaný depulper
Cibetka má štíhlé tělo s dlouhým, špičatým čumákem a ostrými zuby.

Proces výroby luwak kávy začíná tím, že luwakové konzumují zralé kávové bobule. Poté, co projdou jejich trávicím traktem, jsou bobule vyloučeny ve výkalech. 🙀💩 Tyto šelmy mají citlivý žaludek, který nedovolí, aby se kávové boby plně strávily. Namísto toho procházejí ven neporušené. Tento proces má vliv na chuť a aroma kávy, protože enzymy ve střevech zvířete odbourávají některé hořké složky kávových bobulí. Po sběru výkalů jsou bobule důkladně vyčištěny a fermentovány, obvykle po dobu několika dní. Poté jsou bobule opraženy a mlety pro přípravu kávy.  Káva se obvykle připravuje metodou filtrování nebo překapávání.

Káva z cibetky je charakterizována jako velmi jemná, málo kyselá, s bohatým aromatem a nádechem karamelu a čokolády.

Kromě neobvyklé chuti je Luwak káva vyhledávaná pro svou vzácnost. Produkce je extrémně omezená a náklady na zpracování jsou vysoké. Není divu, že i jeden šálek se může dost prodražit. Pro milovníky kávy, kteří chtějí objevovat nové chutě a vyzkoušet něco unikátního to určitě za to stojí.

Bali je jedním z indonéských ostrovů a je známý produkcí této speciální kávy. Na Bali existuje několik farem a zařízení, které chovají cibetky a zpracovávají takovou kávu.

Zde jsou některé charakteristiky Luwak kávy:

  • Chuť a aroma: Luwak káva je známá svou zemskou a plísnivou chutí a má čokoládovou a ořechovou příchuť.
  • Fermentace: Během trávení pronikají trávicí enzymy a žaludeční šťávy skrz endokarp kávových třešní a rozkládají skladovací proteiny, čímž vznikají kratší peptidy. To mění složení aminokyselin a ovlivňuje aroma kávy.
  • Výroba: Kopi luwak je vyráběna hlavně na indonéských ostrovech Sumatra, Java, Bali, Sulawesi a v Východním Timoru.

Moje poslední návštěva místa zpracování této kávy byla v únoru 2024 nedaleko města Amed. Kávu tady můžete rovnou samozřejmě ochutnat a také si koupit dárek v podobě balené Luwak Kávy (100g za cca 600 Kč), který je v Česku dost ceněný. Jinak ceny luwak kávy na Bali se mohou pohybovat v rozmezí od 50 do 200 eur za 100 gramů (g) nebo více.

Před nákupem je samozřejmě vhodné provést důkladný průzkum a vybrat důvěryhodného prodejce nebo značku, která má certifikace a důkazy o autentičnosti své luwak kávy. V minulosti byly zaznamenány případy falšování, kdy se běžná kávová semena prodávala jako luwak káva, tak pozor na to!