Blog

Garuda, mocný mýtický tvor

 • 20 září 2018
 • Blog

Blog Článek

Myšlenka GWK parku, kde dnes stojí velký pták Garuda, vnikla už v roce 1993 a všechno v té době nastartoval populární balijský sochař Nyoman Nuarta. Jeho uměleckým cílem bylo vytvořit nový orientační bod na ostrově Bali a první představa byla taková, že socha bude stát někde ve vnitrozemí, až dlouho později byla vytipována oblast na kopci nad Jimbaranem, kde jsou příhodná místa na vznik tak velkého parku po dlouholeté těžbě vápence. Kromě toho je do těchto míst snadnější přístup, protože se nachází na jihu, hlavní turistické oblasti Bali. Stavba byla ale později zastavena kvůli hospodářské krizi, která zasáhla Indonésii v roce 1997. Od té doby byla velká výstavba pozastavena a pokračovalo se jen s postranním parkem Garuda Wisnu Kencana (GWK).

V roce 2003 se otevřely brány parku GWK

O šest let později se konečně částečně rozestavěný komplex GWK otevřel pro veřejnost, tehdy byli hlavní návštěvníci převážně jen místní obyvatelé, kteří se roky podivovali nad tím, co se na místě vlastně staví. Také v současnosti se zde schází hodně místních, to můžu osobně potvrdit. .:-) Hlavně před západem slunce a po něm se to tady v okrajových částech parku hemží motorkami s dvojicemi milenců, nebo celými rodinami na pikniku. Kolosální vápencové sloupy v okolí sochy a monumentální plastiky zde tvoří velmi exotický prostor. Každý večer se to tady probouzí, a všemožné stánky s občerstvením svým poblikávajícím světlem, dávají tomuto už tak zvláštnímu prostoru kouzelně-exotickou atmosféru.

Garuda park
Velká hlava Garudy v parku
Pohled z parku na sochu
Pohled z parku na sochu je úchvatný
Krásné Tanečnice
Balijské tanečnice předvádějí v parku své umění

Nejvyšší socha na světě…

Celková hodnota investice na výstavbu sochy zasahující až do 60 hektarů kulturního parku dosahuje 450 miliard rupií. Socha je vyrobena z měděného a mosazného plechu, s rámem a kostrou z nerezové oceli, stejně jako ocelovým a betonovým jádrem. Samotný vnější kryt pokrývá velikost 22 000 čtverečních metrů. Koruna na hlavě Wisnu je pokryta zlatou mozaikou a celá socha má také noční osvětlení.

…v unikátním parku

V areálu parku je pak tzv. Street Theater s restauracemi a mnoha obchůdky, který je vlastně takovým výchozím bodem pro příchozí návštěvníky. Areál z kapacitou až pro 7 000 lidí si už za pár let provozu získal poměrně dobrou pověst a konalo se tu již spoustu akcí jak místního významu tak i světového, jako byl například festival elektronické muziky Dreamfield, nebo koncert legendárních Iron Maiden.

Cílem tohoto kulturního parku je podle zakladatele, ale spíše vzdělávat, obzvláště mladé lidi, aby věděli jak důležité je uchovávat jejich bohatý kulturní odkaz. „Pokud nebudeme rozvíjet kulturu, jednou zmizí, „říká balijský sochař Nuarta. „s toho plynou tři povinnosti: zachovat kulturu, rozvíjet ji a hledat nové alternativní možnosti kultury.

Garuda, mocný mýtický tvor

Australané mají na svém erbu kelpie a emu, zatímco Nizozemsko a taky Česká republika má ve svém národním znaku lvy. Ale na rozdíl od těchto a mnoha dalších zemí, národní znak Indonésie není skutečné zvíře, ale mytologický pták ze staré ságy. V hinduistickém eposu Mahabharata je Garuda napůl člověk, a napůl pták s červenými křídly, bílou tváří a postavou tak velikou, že pokrývala slunce vždy, když letěl. Garuda se narodil jako dítě kněze Resi Kasyapa a od bohů jim dal zvláštní moc. Wisnu jednou rozhodně přikazuje: „Oh, Garudo, mocný ptáku, služte mi jako můj vůz, abych mohl jít tam, kam mě vezme moje povinnost strážce světa.“ a kosmické stvoření se podvolilo. Tolik ve zkratce legenda o Garudovi.

I když se oficiálně socha představila veřejnosti již v srpnu při svátku výročí Indonéské republiky, stále se dokončují práce na vstupu do prostorů uvnitř megadíla. Návštěvníci se pak po praktickém otevření všech prostor budou moci projít vnitřními místnostmi a vystoupají dokonce až na úroveň hrudi hinduistického boha stvoření Wishnu. To bude teprve výhled!!
A pokud budu na Bali po otevření velkého Garudy, tak se určitě pojedu do útrob tohoto nového symbolu ostrova moc rád podívat.

 • celková výška 120 metrů
 • výška sochy 75 metrů
 • šířka sochy 64 metrů
 • váha 4000 tun
 • doprava modulů 400 kamionů
 • první plány rok 1993
 • zahájení stavby 2014
 • rozpočet 100 milionů $
 • designed by Nyoman Nuarta
 • dokončení stavby 09/2018

Fotografie jsem pořídil na Bali v září roku 2018

(dh)

Copright 2019 | DH webdesign | www.d-h.cz