Blog

Naga Besukian, drak obývající Mount Agung

Blog Článek

Mount Agung, nebo taky „Gunung Agung“ je nejen nejvyšším bodem na ostrově Bali, ale také zároveň nejposvátnějším místem s odkazem na mnoho hinduistických bohů. Jedním z nejstarších obyvatelů hory ale není překvapivě místními uctívaný superhrdina Shiva, ale obrovitý drak-mrak jménem Besukian. Oblast pod sopkou lidé odpradávna nazývali po drakovi právě „Basuki“ (dnes Besakih).

Draka lze podle legendy přivolat jen z vrcholu hory zazvoněním na náboženský zvonec, je nutné přitom odříkávat doprovodné hinduistické mantry a vyvolával drakovo jméno.

Legenda o drakovi

V každé malé baliské vesnici, dodnes kolují příběhy o mocném draku, který kdysi sídlil v kráteru sopky Agung a hlídal obrovský poklad. Měl ho prý uložen ve zlatých šupinách po těle a pod svými obrovskými křídly skrýval velké diamanty.  Místní babky se o tom vždy rádi rozpovídají. A to asi hlavně proto, že příběh o draku hltají dnešní malé děti stejně nadšeně, jako jejich rodiče. Takové legendy s mravním poučením a staré příběhy o bozích a nadpřirozených silách jsou na ostrově totiž stále živé a ke krásnému indonéskému ostrovu, plnému každodenních magických obřadů, stále naštěstí neodmyslitelně patří.

Legenda o draku ve zkratce: kdysi dávno žil mocný ale dobrosrdečný kouzelník jménem Sidi Mantra. Měl syna jménem Manik Angkeran, který když vyrostl, propadl hazardu. Sázel hlavně v kohoutích zápasech, ale moc mu v tom štěstí nepřálo, měl z toho nakonec jen nespočet dluhů. Jeho otci ho bylo líto a poté když za ním syn přišel, tak mu bez váhání slíbil podporu. Protože znal od lidí z vesnice příběh o draku Besukih, který hlídá poklad v útrobách obrovské sopečné hory Agung, vydal se na dlouhou cestu, aby draka požádal o pomoc. Když se po týdnech vyšplhal až nahoru ke kráteru, odříkal kouzlo a zazvonil na posvátný zvonec, draka opravdu probudil a svěřil se mu s jeho trápením. Drak se nad nešťastným kouzelníkem slitoval a věnoval mu zlato s diamanty, které měl uchované pod křídly (prý to udělal tak, že povyletěl z kráteru a nad Mantrou se jen zlehoučka oklepal). Mantrovi dal ale předtím ještě podmínku, že ho tady už nechce nikdy vidět, načež Mantra souhlasil.

Mount Agung
Konec dne a výhled na dračí sluj :)

Co čert, drak ani Mantra nechtěl, poklad byl synem po čase opět prosázen. Mladej karbaník znovu požádal o pomoc svého otce, ten ale už další podporu synovi odmítl. Ukřivděný Manik se záhy v rodné vesnici dozvěděl, jak se táta jednoduše dostal ke zlatu a hned měl jasno. V noci ukradl otcův posvátný zvonek a vydal se na Mount Agung za drakem sám. Když na vrcholu sopky zazvonil, objevil se drak tázající se Manika, co ho k němu přivádí, proč ho probouzí a jak to, že neodříkával při zvonění příslušné kouzelné mantry. Manik mu na to nedokázal odpovědět, ale jen vyzval draka, aby mu poskytl zlato a diamanty na splacení svých dluhů, jako předtím jeho otci. Drak Besukih, protože byl dobrosrdečný, mu dokázal odpustit a začal sypat část pokladu. Mladému Manikovi to bylo ale málo a když se drak vracel zpět do kráteru, uťal mu svým kris nožem, který měl za pasem, část jeho obrovského ocasu pokrytého zlatem. Sebral rychle všechen poklad, který se z draka vysypal a pádil z hory dolů jen co mu nohy stačily. Rozhněvaný a překvapený drak se ihned probral z šoku, vylétl z kráteru jako blesk a pomocí dokonale vyvinutého čichu zloděje vysledoval až do míst, kde ho zastihl jak přepočítává svůj lup, „za to co jsi provedl si zasloužíš trest“, zvolal drak a nemilosrdně Manika spálil na popel.

Když se doma dozvěděl kouzelník Mantra co se stalo, vrátil se na horu a prosil draka na kolenou, aby mu syna kouzlem vrátil zpět. Drak se nakonec slitoval, ale měl jednu podmínku, požadoval, aby mu Mantra svou magickou mocí vrátil zpět jeho uťatý ocas. Sidi Mantra mu vyhověl a drak poté opět přivedl jeho syna zpět k životu. Na otcovo nařízení musel ale syn zůstat již do konce svého žití tady u sopky Agung. A aby se už  nemohl vrátil do rodné vesnice na Jávu, kde už ho nechtěl ani vidět a jistě by zde zase začal hýřit, sázet peníze na kohoutí zápasy a dělat otci ostudu, tak cestou domů použil svoji veškerou magickou sílu,… zabořil vší silou do země svou hůl a silným kouzlem vytvořil v zemi megaobrovskou prasklinu, která se po čase začala zvětšovat a během pár dnů se zaplavila okolním mořem, čímž se vytvořil široký průliv, který je dnes znám jako „Balijský průliv“ na západě oddělující Bali od ostrova Jáva.
A díky tomu, podle téhle legendy, existuje ostrov Bali s majestátním Agungem, na kterém až do dnešních dnů sídlí drak Besukih. viz moje foto, kde jsem ho se štěstím zachytil pomocí dronu a Photoshopu :-)

Mount Agung

  • Nadmořská výška (metry): 3031
  • Kontinent: Asie
  • Země: Indonésie / Bali

Fotografie jsem pořídil na Bali na podzim roku 2018

(Dan, Danil)

Copright 2019 | DH webdesign | www.d-h.cz