Blog

Nebeské nymfy a tanečnice Apsary jsou srdcem kambodžské kultury

Blog Článek

Krásné Apsary jsou snad nejznámější ženské nebeské bytosti v jihovýchodní Asii, v Kambodži jsou se svým úchvatným tancem dokonce součástí kulturního dědictví.

Apsary bývají zobrazovány ve stylizovaném tanci, v charakteristické póze s vyvrácenými prsty a rukou zvednutou nad hlavou. Mnoho těchto tanečnic je vyobrazeno na kamenných stěnách khmerských chrámů, zejména v Angkor Wat a starověkém městě Angkor Thom. V celém angkorském chrámovém komplexu by mělo být nádherných Apsaras vytesaných do jeho zdí dokonce něco kolem 3000 a každá z nich je něčím unikátní  ~ různé účesy, šperky, oblečení, držení těla, květinové dekorace a okrasné koruny.

Nejslavnější khmerský král angkorského období, Javayarman VII, měl ve svém dvoře prý až dva tisíce takových tanečnic. Během angkorského období tanečnice prováděly posvátné a rituální tance pro oficiální ceremonie v královských palácích, nebo vítaly významné hosty, kterým poskytovaly služby pro „potěšení smyslů i ducha“.

Půvabné andělské dívky jsou hlavním motivem v mnoha reliéfech a sochách všech kambodžských chrámů.

Tanec Kambodžského království

Tanec nebeských dívek je jeden z nejstarších tanců v Asii, přežil celá staletí kambodžských dějin a dokonce zvládl vzkříšení i po období Rudých Khmérů, kdy režim zničil většinu tradic této země. Starodávný tanec má své kořeny jak v hinduistických, tak v buddhistických mytologiích, představuje tak v Kambodži spojení mezi těmito hlavními náboženstvími a je dnes důležitou součástí khmerské kultury. Místní si ho moc považují!

Apsara Dance, aneb jaký je tanec nebeských děvčat

Tanec je v dnešní době stále populárnější a věnuje se mu už od malička mnoho dívek v zemi. Forma tance je ale velmi náročná, zásadním rysem jsou složité pohyby rukou, kterých se prý lze naučit až kolem dvou tisíc. Kromě toho musí tanečnice umět další stovky různých pozic těla, které při tanci fungují jako druh znakového jazyka, kde jeden nepatrný rozdíl může vytvořit zcela odlišný taneční výraz. Naučit se tanec k dokonalosti se tak holky v kambodži učí od mala dlouhých devět let. Pokud by chtěly dívky předvést všechna gesta rukou za sebou, trvalo by to něco kolem dvou hodin. Při vystoupeních jsou Apsary oblečeny v tradičních elegantních krojích s květinovými motivy, lesklými šperky, nádhernými korunami…. přesně tak, jako jejich historické předchůdkyně na starých freskách a nástěnných malbách v mnoha chrámech po celé Kambodži.

V případě že cestujete do Kambodže, tanec Apsara je zážitek, který byste si neměli nechat ujít.

Všechny fotografie v článku jsem pořídil během let 2017-2019.

 

MŮJ INSTAGRAMOVÝ ÚČET:

[instagram-feed num=8 cols=8 showfollow=false]

Copright 2019 | DH webdesign | www.d-h.cz