Blog

Kulturní centrum Malajského ostrova Penang

  • 6 července 2019
  • Blog

Blog Článek

S více než dvousetletou historií jako globálním a regionálním obchodním centrem, s milionem a půl obyvatel, čtyřmi hlavními náboženstvími: islámem, buddhismem, hinduismem a křesťanstvím, je moderní George Town jedním z největších a nejzajímavějších měst Malajsie.

Moje návštěva města byla z počátku jen vlastně „náhoda“, protože jsem rozmýšlel ještě nad jinými městy v Malajsii a rozhodoval se pár hodin před odletem z Bali do Kuala Lumpuru, odkud je to sem letecky asi hodina, což mi zúžilo výběr letět právě sem. Že to byl skvělej nápad, jsem zjistil hned po příletu, kdy jsem od řidiče Uberu dostal mapku se spoustou rad, kam se ve městě podívat. Nakonec jsem stihl asi jen 1% z toho co ostrov u severozápadního pobřeží Malajsie nabízí, přesto jsem si tohle město ihned zamiloval.

MultiKulti město

Britská správa nad ostrovem je tu vidět na každém rohu, aby taky ne, když ostrov angláni kolonizovali více jak dvě století (Penang byl první kolonií Británie v jihovýchodní Asii). Dnes je hlavní město na ostrově plné lidí odevšad, z přistěhovalců je tu asi nejvíce číňanů a indů, kteří tu mají nejen své hinduistické a taoistické chrámy rozeseté po celém městě, ale oficiálně i celé obytné části města: Malá Indie a Čínská obchodní čtvrť s vlastní architekturou a exotickými obchůdky láká k prozkoumání. Teplota se tady celoročně pohybuje mezi 30–32 °C a prší tu prý obden, já jsem za těch pár dnů „příjemně“ zmokl několikrát.

George Town, rušné kulturní centrum Penangu, je dnes určitě jedním z nejzajímavějších měst v Malajsii.

Penang je hlavním městem jídla, říkají místní

Město je známé jako regionální potravinový ráj s bohatou kuchyní ovlivněnou mnoha kulturami ostrova. Čím je ostrov vyhlášený, je každovečerní street food market, neboli nabídka rychlého pouličního jídla. Návštěva takového trhu s jídlem je nejlepší způsob, jak vyzkoušet autentické místní potraviny v Malajsii. Kromě vynikajících pochutin se tady prodává místní originální pasta z krevet a sojová omáčka, které jsou vyráběny prastarým způsobem v sudech kvasících na slunci. Moje oblíbená startovací snídaně byla ostrá polévka Laksa s chilli papričkami, rýžovými nudlemi a právě touto krevetí pastou.

Penang street art
Street Art
Penang Hill
Penang Hill
Bridge Penang
Most „The Penang Bridge“

Jako další důvod, proč se do George Townu podívat je Street Art, ve městě je více než 50 nástěnných maleb, které se staly turistickou atrakcí a dokonce existuje i turistická mapa všech pomalovaných zdí. Já ač jsem šel jen „na slepo“, tak skoro za každým rohem bylo nějaké zajímavé Graffiti.

Megadlouhý most jako silniční spojení mezi ostrovem.
Most „The Penang Bridge“ je druhým nejdelším mostem v Malajsii a pátý nejdelší v jihovýchodní Asii. je dlouhý 13,5 kilometru. Spojuje ostrov s pevninskou částí Malajsie. Cesta po mostě je zpoplatněna, tedy mýtné se platí jen při cestě na ostrov, ale velká výhoda je, že motorky mají vjezd na most zdarma, využil jsem a most jsem na skútru během jednoho odpoledne oběma směry projel – to byl fakt velkej zážitek!

Penang Hill a Kek Lok Si

Nejvyšší bod Penangu – asi 30 minut jízdy z centra – se může pochlubit nejstrmější lanovkou na světě, kterou se dostanete na vrchol kopce Penang (833 metrů nad mořem). Výhledy na George Town, průliv a pevninskou Malajsii jsou fantastický, jen to chce vychytat čas, nejlépe brzo ráno!

Nedaleko hory se nachází jeden z největších buddhistických areálů v jihovýchodní Asii, chrám Kek Lok Si. Chrám v Malajsii drží několik rekordů, nejvyšší chrámový pavilon, nejvyšší žulové pilíře, 10 000 soch Buddhy a nejvyšší bronzová sochu Guanyin- bohyně milosrdenství. Základní kámen pro Kek Lok Si byl položen už v roce 1893, ale stavět se tu nikdy nepřestalo, jak je vidět na fotce z dronu » , tak výstavba kolem sochy pokračuje i dnes.

Přestože je tu drsný klima (vedro a ukrutné bouřky), mají tu drahé pivo (Malajsie má po Norsku druhou nejvyšší daň z piva na světě), ani slavného Sandokana tady nikdo nezná :-) tak už teď se moc těším na příští návštěvu a na zbylých 99% zajímavostí z darované mapky od sympaťáka za volantem Uberu.

 

Copright 2019 | DH webdesign | www.d-h.cz